Tavus kelebeği Çanakkale’de görüldü

 

Ayvacık’ta bir kişinin cep telefonuyla görüntülediği tavus kelebeğinin üzerindeki desenleri dikkat çekti.

Onsekiz Mart Üniversitesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hanife Yandayan, tavus kelebeklerinin Avrupa’nın en büyük kelebek türü olduğunu söyledi.

Tavus kelebeğinin daha çok meyve ağaçlarının bulunduğu alanlarda yaygın olarak görüldüğünü belirten Prof. Dr. Yandayan, “Bu bir güvedir. Özellikle mart, nisan, mayıs aylarında güveler aktiftir. Çiftleştikten sonra da yumurtalarını meyve ağaçlarının dallarına bırakırlar. O yumurtalardan çıkan larvalar da meyve ağaçlarının yapraklarıyla beslenir. Ülkemizde yaygın olarak görülen bir kelebektir. Kanatları açıldığında, kanatlar arası genişliği 15 santimetre vardır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Yandayan, tavus kelebeğinin şeklinin çok güzel olması nedeniyle dikkat çektiğini kaydederek sözlerine şöyle devam etti:

“Kanatlarının üzerinde zikzak şeklinde desenleri var. Her bir kanat kenarlarında da baykuş gözüne benzeyen desenleri bulunmakta.  Bu desenler onu av olmaktan koruyor. Kuşlar, kelebeğin üzerinde bu desenleri baykuş gözü zannediyor. Kuşlar uçarken bu kelebek ağacın üzerinde yumurta bırakmak için veya dinlenme halinde bulunduğu zaman kanatlarını açık tutar, katlamaz. Ve kuşlar bu kanatların üzerindeki göze benzeyen bu lekeleri baykuş gözü zannettiği için gelip onunla beslenmez. Böylelikle ergin kelebek de kendisini bulunduğu ortama ve kendi doğal düşmanlarına karşı koruma anlamında da çok güzel bir davranış sergiler.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir